Agnieszka Wernik

adwokat

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie. Reprezentuję w postępowaniach karnych osoby zniesławione i znieważone. Specjalizuję się również w sprawach z zakresu prawa cywilnego, ze szczególnym uwzględnieniem spraw o ochronę dóbr osobistych, w tym dobrego imienia. Pomagam osobom poszkodowanym uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie w postępowaniach cywilnych związanych ze szkodą na osobie m.in. z tytułu naruszenia dóbr osobistych, wypadków komunikacyjnych i błędów medycznych.
[Więcej >>>]

Sklep

Cyberprzemoc a dobra osobiste

Agnieszka Wernik07 maja 2023Komentarze (0)

W ramach mojej praktyki zawodowej coraz częściej przekonuję się o tym, że tzw. cyberprzemoc jest nagminnym problemem, dotykającym coraz więcej osób.

Na czym polega?

Formy cyberprzemocy mogą być różne, a ich rozwój wciąż postępuje. Najczęściej jednak cyberprzemoc polega na systematycznym nękaniu (tzw. stalking), grożeniu, ośmieszaniu, zniesławianiu i znieważaniu. Może też przybrać formę szantażu, rozpowszechniania informacji poufnych bez zgody osoby, której dotyczą, czy jej wizerunku.

To wszystko zaś za pośrednictwem Internetu i innych nowych technologii komunikacyjnych. Cyberprzemoc

Cyberprzemoc a dobra osobiste

Wiadomym jest, że cyberprzemoc to nie tylko kwestia naruszenia dóbr osobistych. To przede wszystkim różne formy czynów zabronionych, których ściganiem zajmuje się policja i prokuratura.  Działania w takiej sytuacji powinny być zatem podejmowane na wielu poziomach.

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że osoba stosująca cyberprzemoc zwykle pragnie pozostać anonimowa.

W takiej sytuacji, jedną z pierwszych czynności jakie należy podjąć, jest ustalenie danych osobowych sprawcy cyberprzemocy. Ustalenie tożsamości anonimowego sprawcy cyberprzemocy może być trudne i czasochłonne, ale nie niemożliwe.

Wątpliwe jest przy tym, byś dokonał tego sam. Zwykle będziesz potrzebował pomocy organów ścigania.

Dopiero po ustaleniu danych sprawcy możesz rozważyć skierowanie sprawy na drogę postępowania cywilnego celem uzyskania np. stosownego zadośćuczynienia.

Co robić w przypadku, gdy jesteś ofiarą cyberprzemocy?

Przede wszystkim zabezpiecz dowody.

Co to oznacza?

W żadnym wypadku nie kasuj e-maili, smsów, zdjęć, nagrań wideo, które mogą pomóc w śledztwie. Zgraj je i zachowaj.

Rzecz wydaje się oczywista, ale ofiara cyberprzemocy nieraz w emocjach natychmiast zgłasza post administratorowi strony (a wcześniej nie wykonuje screena), kasuje smsy, maile, nagrania. To z kolei znacznie utrudnia, a nieraz uniemożliwia podjęcie skutecznych działań na drodze prawnej. Pamiętaj, że proces, czy to karny, czy cywilny, opiera się w głównej mierze na dowodach.

Co jeszcze?

Skontaktuj się z administratorem strony i zgłoś post, w którym naruszono Twoje dobra osobiste. Administrator powinien taki post niezwłocznie usunąć. O ile nie wskaże Ci adresu IP sprawcy cyberprzemocy, zrobi to na żądanie organów ścigania.

Jeśli do cyberprzemocy dochodzi na stronie internetowej, sprawdź w bazie WHOIS kto tę domenę zarejestrował. Nieraz spotykam się bowiem z sytuacjami, gdy sprawca nękania zakłada specjalną  stronę internetową, która służy do ośmieszania, czy upokarzania jego ofiary.

Złóż zawiadomienie do właściwej prokuratury. Załącz do niego dowody, opisz sytuację, złóż stosowne wnioski. Jeśli czujesz, że sobie nie poradzisz, skorzystaj z pomocy profesjonalnego pełnomocnika.

Podsumowanie

Cyberprzemoc to problem ery cyfrowej, który może prowadzić do poważnych konsekwencji dla ofiar, które odczuwają lęk, izolację, a nieraz w wyniku cyberprzemocy zapadają na poważne choroby, uniemożliwiające im normalne funkcjonowanie.

Dlatego tak ważne jest, by walczyć z cyberprzemocą na wielu poziomach.

Daj znać, czy również doświadczyłeś cyberprzemocy i jaki finał miała sprawa.

Agnieszka Wernik
adwokat

Photo by geralt on pixaby

***

Godność osoby zatrzymanej

Upał wlewa się ciężkim strumieniem przez okna. Nawet kot, chociaż przeżył bombardowania w Charkowie, stwierdził, że dziś wyjątkowo nie da rady. Może trzeba przyznać mu rację.

Dziś jednak króciutko, o godności człowieka, a konkretnie na tapecie godność osoby zatrzymanej [Czytaj dalej…]

***

Przeczytaj także:

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Agnieszka Wernik w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Agnieszka Wernik w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: