Agnieszka Wernik

adwokat

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie. Reprezentuję w postępowaniach karnych osoby zniesławione i znieważone. Specjalizuję się również w sprawach z zakresu prawa cywilnego, ze szczególnym uwzględnieniem spraw o ochronę dóbr osobistych, w tym dobrego imienia. Pomagam osobom poszkodowanym uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie w postępowaniach cywilnych związanych ze szkodą na osobie m.in. z tytułu naruszenia dóbr osobistych, wypadków komunikacyjnych i błędów medycznych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Czy zrzut ekranu może być dowodem w sądzie?

Agnieszka Wernik18 marca 2020Komentarze (0)

Znaczna część spraw jakie prowadzę, dotyczy naruszenia dóbr osobistych w Internecie. Sprawy te związane są z publikowaniem określonych treści, które godzą w dobra osobiste w postaci dobrego imienia, godności osobistej. Część z nich dotyczy też nieuprawnionego wykorzystania wizerunku określonych osób. Są to też sprawy dotyczące naruszenia dóbr osobistych w reportażu, programie telewizyjnym, audycji radiowej, w serwisie youtube itp. W związku ze specyfiką tego typu postępowań, często dostaję pytania od Klientów, sprowadzające się do tego, czy zrzut ekranu może być dowodem w sądzie?

Czy zrzut ekranu może być dowodem w sądzie?zrzut ekranu

Czy sąd nie zakwestionuje takiego dowodu? Może należy pójść do notariusza aby sporządzić notarialny protokół otwarcia strony internetowej? A wydruk strony wystarczy?

Oczywiście, można iść do notariusza. Tego typu dowody mogą być bowiem z łatwością modyfikowane. Jeśli nie chcemy narażać się więc na sytuację, gdy druga strona podważy, że nasz wydruk jest (czy był) zgodny z rzeczywistym stanem rzeczy, sporządźmy protokół notarialny.

Warto jednak pamiętać, że art 308 k.p.c. pozwala na nadanie mocy dowodowej wydrukom zrzutów ekranowych. Tak też wypowiedział się Sąd Apelacyjny w Warszawie w sprawie za sygn. I ACa 2111/15:

Wydruki komputerowe mogą stanowić dowód w postępowaniu cywilnym, stanowią bowiem “inny środek dowodowy”, o którym mowa w art. 308 k.p.c. i art. 309 k.p.c. Jakkolwiek nie można przyjąć, że oświadczenie zawarte w wydruku komputerowym jest zgodne z rzeczywistym stanem rzeczy, to należy przyjąć, że przedmiotowy środek dowodowy świadczy o istnieniu zapisu komputerowego określonej treści w chwili dokonywania wydruku. Okoliczność, że tego typu dowody mogą być z łatwością modyfikowane, nie pozbawia ich mocy dowodowej. W realiach rozpoznawanej sprawy nie było podstaw do zakwestionowania mocy dowodowej zrzutów ekranowych.

Podsumowując, moc dowodową takich wydruków ocenia zawsze Sąd i o ile treść wydrukowanych zrzutów nie budzi wątpliwości składu orzekającego, zostaną one potraktowane jak dowód w sprawie.

Mam nadzieję, że rozwiałam wątpliwości w tym zakresie.

******

Korzystając z okazji, dwa słowa w kwestiach organizacyjnych.

Moi Drodzy, w tym trudnym dla wszystkich okresie kwarantanny, Kancelaria jest czynna, przy czym preferuję kontakt mailowy i telefoniczny. Spotkania face to face są zawieszone w tym tygodniu i zapewne w przyszłym. W rozmowach telefonicznych może nam wprawdzie przeszkadzać rozhisteryzowana trzylatka, która przeżywa dramat życiowy, bowiem soczek został nalany do złego kubeczka, ale damy radę.

Wszyscy damy radę, prawda?

Życzę Wam dużo zdrowia.

******

Pozew o zniesławienie

Zadośćuczynienie za. naruszenie dóbr osobistych

Przeprosiny czy kpiny?

Prywatny akt oskarżenia

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 661 918 230e-mail: agnieszka.wernik@adwokatura.pl


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/naruszeniedobrosobistych.info/public_html/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Agnieszka Wernik Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Agnieszka Wernik z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem agnieszka.wernik@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: