Agnieszka Wernik

adwokat

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie. Reprezentuję w postępowaniach karnych osoby zniesławione i znieważone. Specjalizuję się również w sprawach z zakresu prawa cywilnego, ze szczególnym uwzględnieniem spraw o ochronę dóbr osobistych, w tym dobrego imienia. Pomagam osobom poszkodowanym uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie w postępowaniach cywilnych związanych ze szkodą na osobie m.in. z tytułu naruszenia dóbr osobistych, wypadków komunikacyjnych i błędów medycznych.
[Więcej >>>]

Sklep

Kaja Godek i przełomowy wyrok Sądu Apelacyjnego

Agnieszka Wernik21 lutego 2022Komentarze (0)

Dzień dobry! Czy wietrzny weekend dał Ci się we znaki? Czy miałeś okazję – jak ja – spędzić uroczy sobotni wieczór bez prądu, przy świecach? Jak wtedy docenia się rzeczy, które wydają się codzienne, oczywiste, dostępne! Chociażby możliwość zagotowania wody na herbatę 🙂

Dziś jednak, wracając już do rzeczywistości, parę słów o wyroku, który może być początkiem zmiany utartej linii orzeczniczej.

Kto by przypuszczał, że Kaja Godek przyczyni się do uzyskania nowych możliwości dochodzenia roszczeń w postępowaniu o ochronę dóbr osobistych!

Kaja Godek i przełomowy wyrok Sądu Apelacyjnego

Kaja Godek LGBT+

Wszystko zaczęło się od wypowiedzi Kai Godek, która na antenie Polsat News w 2018 r. określiła osoby homoseksualne „zboczeńcami”.

W kolejnej swej wypowiedzi stwierdziła z kolei, że  „homoseksualizm bardzo często idzie w parze z pedofilią” i dlatego „homolobby jest zainteresowane seksualizacją dzieci”.

Powiedziała też, że „geje chcą adoptować dzieci, bo chcą je molestować i gwałcić, takie są fakty”.

W oparciu o powyższe wypowiedzi, 16 działaczy środowiska LGBT+ pozwało Kaję Godek o ochronę dóbr osobistych.

Sprawa od początku nie była oczywista.

Dlaczego?

Do tej pory funkcjonowała utarta linia orzecznicza, zgodnie z którą dobra osobiste mogą być naruszone tylko wtedy, gdy dana wypowiedź skierowana jest do ściśle określonych osób albo wąskiej grupy.

Jako zaś, że Kaja Godek nie wymieniała z imienia i nazwiska osób, do których wypowiedź kieruje, zasadność powództwa stała pod znakiem zapytania.

Nie było więc specjalnym zaskoczeniem, gdy Sąd Okręgowy oddalił powództwo w całości. Uzasadnieniem takiej decyzji było stwierdzenie, że wypowiedź Kai Godek była „generalna” i nie odnosiła się indywidualnie do żadnej z osób, które wystąpiły z pozwem.

Można powiedzieć, że sąd „rozłożył ręce”.

Z jednej strony przyznał bowiem, że wypowiedź Kai Godek wykraczała poza dopuszczalne ramy wypowiedzi. Z drugiej jednak strony de facto stwierdził, że nic nie może w sprawie zrobić.

Apelacja i wyrok Sądu Apelacyjnego

Warto jednak być konsekwentnym i walczyć do końca. Było bowiem nie lada zaskoczeniem, gdy Sąd Apelacyjny na skutek złożonej apelacji, zupełnie odmiennie ocenił sprawę.

Stwierdził mianowicie, że wypowiedź Kai Godek była kierowana do określonej grupy.

Sąd przyznał wprawdzie, że nie wiemy ile osób ta grupa liczy osób, ale pewnym jest, że jest to określony zbiór. Wskazał, że dana osoba za swą wypowiedź może odpowiadać nie tylko, gdy kieruje ją do 3 czy 5 osób, ale także do większej grupy.

W konsekwencji Sąd Apelacyjny uchylił zaskarżony wyrok!

Co z tego wynika?

Wyrok Sądu Apelacyjnego może być kluczowy w sprawach dotyczących wypowiedzi kierowanych do danej grupy osób.

Nawet jeśli wypowiedź nie wymienia jej adresatów z imienia i nazwiska, możliwe jest dochodzenie ochrony dóbr osobistych na drodze sądowej.

Przełamanie utrwalonej linii orzeczniczej nie zdarza się często. Jest aktem wielkiej odwagi i za to należy się Sądowi szacunek.

Warto walczyć do końca, nawet jeśli sytuacja nie nastraja optymistycznie.

Oby więcej tak odważnych sędziów i nowatorskich wyroków!

Przeczytaj także:

Agnieszka Wernik
adwokat

Photo by neelam279 on pixabay

***

Znikoma społeczna szkodliwość czynu a umorzenie postępowania

Dzień dobry w Nowym Roku! Niech będzie lepszy niż poprzedni 🙂

Jako, że to już koniec urlopów, wszelkiego rodzaju serniczków, szarlotek, faworków i grzanego wina, czas „wziąć się do roboty”. Aby z kolei wejście w ten Nowy Rok odbyło się przyjemnie i bezboleśnie, zaczynam od bloga.

Dziś temat ku pokrzepieniu serc wszystkich oskarżonych w postępowaniach prywatnoskargowych [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Agnieszka Wernik w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Agnieszka Wernik w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: