Agnieszka Wernik

adwokat

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie. Reprezentuję w postępowaniach karnych osoby zniesławione i znieważone. Specjalizuję się również w sprawach z zakresu prawa cywilnego, ze szczególnym uwzględnieniem spraw o ochronę dóbr osobistych, w tym dobrego imienia. Pomagam osobom poszkodowanym uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie w postępowaniach cywilnych związanych ze szkodą na osobie m.in. z tytułu naruszenia dóbr osobistych, wypadków komunikacyjnych i błędów medycznych.
[Więcej >>>]

Sklep

Opłata od pozwu o ochronę dóbr osobistych

Agnieszka Wernik06 kwietnia 20213 komentarze

Dzień dobry po Świętach! Odpoczęliście? Ja wcale. Do odpoczynku potrzeba mi bowiem co najmniej dwóch tygodni na Zanzibarze albo innych Malediwach. Wszystko jedno, byle było dużo słońca, otwarte animacje dla dzieci, ciepłe morze i święty spokój. Koniecznie też zero telefonu, Internetu i wszelkich wiadomości. Szczególnie prasowych.

Poczekam z tym jednak na lepsze czasy 🙂 Tymczasem u nas pogoda specjalnie nie dopisała. Kleszcze grasują za to stadami. Z mojego białego przyjaciela – widocznego na załączonym obrazku – zdjęłam aż trzy po spacerze w lesie. Uważajcie!opłata od pozwu o ochronę dóbr

Opłata od pozwu o ochronę dóbr osobistych

Tymczasem wracam do pracy, a dziś głównym punktem programu jest pytanie – ale ile to kosztuje?

Nie będę tu pisać o wynagrodzeniu pełnomocnika, to bowiem jest zmienne i zależy od wielu czynników. Skupmy się na samej opłacie od pozwu. W sprawach cywilnych konieczne jest uiszczenie opłaty sądowej, czy mówiąc inaczej, wpisu sądowego. Jest to kwota, którą ściśle określa ustawa. Należy ją zapłacić na konto sądu wraz ze złożeniem pozwu. Inaczej sąd nie zajmie się naszą sprawą. Możemy oczywiście wnosić o zwolnienie od kosztów sądowych, ale to też inna historia.

Wysokość stałej opłaty sądowej

Opłata od pozwu o ochronę dóbr osobistych jest stała i wynosi 600 zł., przy założeniu, że mamy jednego powoda i jednego pozwanego.

Jeśli jednak pozywamy dwie osoby, opłatę należy podwoić. Wyniesie wówczas 1200 zł.

W przypadku trzech osób pozwanych dodajemy kolejne 600 zł., czyli opłata wyniesie 1800 zł.

Tak samo jeśli mamy dwóch powodów a jednego pozwanego. Wówczas każdy powód płaci 600 zł. Razem opłata wyniesie 1200 zł.

Co jeśli mamy dwóch powodów i dwóch pozwanych? Każdy powód zapłaci 600 zł x 2 czyli 1200 zł. W sumie opłata sądowa wyniesie 2400 zł.

Prawda, że proste i logiczne? 🙂

Wysokość opłaty od kwoty dochodzonego roszczenia majątkowego

Sytuacja się komplikuje, gdy wraz z pozwem dochodzimy zapłaty roszczenia majątkowego, np. zadośćuczynienia. Wtedy do kwot wskazanych wyżej, trzeba dodać pewną kwotę, zależną od wysokości dochodzonego przez nas roszczenia. Do niedawna było tak, że opłata ta wynosiła 5% od dochodzonej kwoty. Obecnie sytuacja jest jednak inna. Jaka? Jest drożej, a jakże.

Ustawodawca przewidział tak zwane „widełki ustawowe”. Widełki te wskazują, jaka będzie wysokość opłaty w poszczególnych przypadkach.

A wygląda to tak:

Przy roszczeniu majątkowym:

 1. do 500 złotych – opłata w kwocie 30 złotych;
 2. ponad 500 złotych do 1500 złotych – opłata w kwocie 100 złotych;
 3. ponad 1500 złotych do 4000 złotych – opłata w kwocie 200 złotych;
 4. ponad 4000 złotych do 7500 złotych – w kwocie 400 złotych;
 5. ponad 7500 złotych do 10 000 złotych – w kwocie 500 złotych;
 6. ponad 10 000 złotych do 15 000 złotych – w kwocie 750 złotych;
 7. ponad 15 000 złotych do 20 000 złotych – w kwocie 1000 złotych.

W przypadku zaś roszczenia w kwocie ponad 20 000 złotych pobiera się od pisma opłatę stosunkową wynoszącą 5% tej wartości, nie więcej jednak niż 200 000 złotych.

Przykłady

Pozywasz jedną osobę (wszystko jedno czy os. fizyczną czy prawną) i w pozwie oprócz roszczeń niemajątkowych, żądasz zapłaty zadośćuczynienia za krzywdę na poziomie 5 tys zł. Opłata wyniesie 600 zł. + 400 zł. Razem 1 tys zł.

Pozywasz dwie osoby i oprócz roszczeń niemajątkowych, żądasz zapłaty zadośćuczynienia za krzywdę na poziomie 10 tys zł. Opłata wyniesie 1200 zł + 500 zł. Razem 1700 zł.

Pozywasz trzy osoby i oprócz roszczeń niemajątkowych żądasz zapłaty zadośćuczynienia za krzywdę na poziomie 50 tys zł. Opłata wyniesie 1800 zł + 5% od kwoty 50.000 zł. Razem 4300 zł.

Przykłady można mnożyć, ale mam nadzieję, że rozumiesz zasadę.

Jeśli nie, nie wahaj się zapytać 🙂

 

Pozew o zniesławienie

Zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Agnieszka Wernik w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Henryk III 8 kwietnia, 2021 o 12:25

  Dzień dobry Pani Mecenas!
  Na kleszcze skuteczna jest permetryna. Preparat dla psów z tym związkiem chemicznym może ochronić Pani białego przyjaciela przed boreliozą. Biały przyjaciel z boreliozą może przekazać ją dalej.

  Odpowiedz

  Agnieszka Wernik 12 kwietnia, 2021 o 11:04

  Dzień dobry Panie Henryku! Dziękuję za komentarz. Piesek jest na szczęście zabezpieczony odpowiednim preparatem od wszelkiego paskudztwa 🙂

  Odpowiedz

  Henryk III 17 kwietnia, 2021 o 14:34

  Dzień dobry, Pani Agnieszko!
  Wystraszyła mnie Pani tymi kleszczami. 🙂

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Agnieszka Wernik w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: