Agnieszka Wernik

adwokat

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie. Reprezentuję w postępowaniach karnych osoby zniesławione i znieważone. Specjalizuję się również w sprawach z zakresu prawa cywilnego, ze szczególnym uwzględnieniem spraw o ochronę dóbr osobistych, w tym dobrego imienia. Pomagam osobom poszkodowanym uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie w postępowaniach cywilnych związanych ze szkodą na osobie m.in. z tytułu naruszenia dóbr osobistych, wypadków komunikacyjnych i błędów medycznych.
[Więcej >>>]

Sklep

Prywatny akt oskarżenia

Agnieszka Wernik28 kwietnia 201811 komentarzy

Prokurator odmówił mi wszczęcia postępowania w sprawie o zniesławienie. Czy to oznacza, że nie można już pociągnąć sprawcy zniesławienia do odpowiedzialności  karnej? – otrzymałam zapytanie od Klienta.

Oczywiście można, w takiej sprawie należy jednak złożyć prywatny akt oskarżenia lub odpowiednią skargę na Policji, którą Policja przekaże bezpośrednio do sądu.  To, czy sprawca zniesławienia zostanie ukarany, zależy więc przede wszystkim od Twojej inicjatywy i determinacji.

Zarówno przestępstwo zniesławienia, jak również przestępstwo zniewagi ścigane są w tak zwanym trybie prywatnoskargowym. Oznacza to tyle, że organa ścigania nie będą się taką sprawą zajmowały, jeśli uznają że brak jest interesu społecznego w objęciu ścigania z urzędu. Dla wielu osób stanowi to zaskoczenie. Zniechęceni taką postawą organów ścigania pokrzywdzeni, często nic dalej ze sprawą nie robią. Wynika to zaś głównie z tego, że po prostu nie znają swoich praw.

Jeśli więc zostałeś zniesławiony, nie czekaj aż organy ścigania same zajmą się Twoją sprawą. Działaj, bo tylko od Ciebie zależy, czy osoba która Cię zniesławiła, poniesie odpowiedzialność za swój czyn. Jeśli chcesz aby sprawca zniesławienia poniósł odpowiedzialność karną, złóż prywatny akt oskarżenia lub skargę na Policji. Wahasz się czy to zrobić? Byle nie za długo! Karalność przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego ustaje z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy przestępstwa. Jednakże nie może to nastąpić później niż z upływem 3 lat od czasu popełnienia przestępstwa.

Jeśli zaś swoich praw chcesz dochodzić w postępowaniu cywilnym, możesz złożyć pozew o ochronę dóbr osobistych (pozew o zniesławienie) o którym pisałam tutaj.

Prywatny akt oskarżenia – wymogi

prywatny akt oskarżeniaPrywatny akt oskarżenia to sposób na zainicjowanie postępowania karnego w sprawie o zniesławienie. Wnosi go pokrzywdzony. Oczywiście jako pokrzywdzony możesz skorzystać z pomocy adwokata, który oceni daną sprawę, sporządzi prywatny akt oskarżenia, jak również będzie Cię reprezentował przed sądem w charakterze Twojego pełnomocnika. Obecność na rozprawie profesjonalnego pełnomocnika jest istotna. Adwokat pomoże w przeprowadzeniu postępowania dowodowego i odpowiednio zareaguje w zależności od tego jaką linię obrony przyjmie oskarżony. Pamiętaj, że jeśli sąd skaże osobę która dopuściła się względem Ciebie zniesławienia, zasądzi również na Twoją rzecz zwrot kosztów postępowania, a tym wynagrodzenie Twojego adwokata. Nie musisz więc martwić się poniesionymi kosztami.

Prywatny akt oskarżenia musi spełniać pewne wymogi formalne. Są to:

 1. oznaczenie osoby oskarżonego – jeśli adres zamieszkania oskarżonego nie jest Ci znany, nie stoi to na przeszkodzie złożeniu prywatnego aktu oskarżenia. Inaczej jest w postępowaniu cywilnym, tam musisz podać adres zamieszkania pozwanego,
 2. oznaczenie zarzucanego oskarżonemu czynu – czyli opisanie przebiegu inkryminowanego zdarzenia,
 3. wskazanie dowodów, na których opiera się oskarżenie – np. zeznania świadków, dowody z dokumentów.

Dodatkowe wymogi, które musi spełniać prywatny akt oskarżenia to:

 1. oznaczenie organu, do którego jest skierowany akt oskarżenia,
 2. dane osobowe oraz adres wnoszącego akt oskarżenia,
 3. datę i podpis składającego akt oskarżenia.

Prywatny akt oskarżenia – opłata

Do prywatnego aktu oskarżenia oprócz jego odpisów musisz również załączyć dowód uiszczenia opłaty. Wynosi ona 300 złotych. Jeśli nie stać Cię na jej uiszczenie, już w prywatnym akcie oskarżenia złóż wniosek o zwolnienie od ponoszenia kosztów. Sąd może Cię od kosztów zwolnić w całości lub w części.

Jeśli wniesiesz prywatny akt oskarżenia ale nie uiścisz opłaty, sąd wezwie Cię abyś zrobił to w terminie 7 dni. W odpowiedzi na wezwanie możesz również wnosić o zwolnienie od kosztów albo po prostu opłatę uiścić. W razie odmowy uwzględnienia wniosku o zwolnienie, będziesz musiał zapłacić wymaganą kwotę.

Posiedzenie pojednawcze

Nie zdziw się, gdy po prawidłowym wniesieniu prywatnego aktu oskarżenia, sąd w pierwszej kolejności wyznaczy posiedzenie pojednawcze. To nie dlatego, że sąd chce szybko zakończyć sprawę i doprowadzić do tego abyś  pojednał się z oskarżonym. Taka jest po prostu procedura. Ważne jest abyś się na to posiedzenie stawił. Nieusprawiedliwione niestawiennictwo Twoje i Twojego pełnomocnika doprowadzi bowiem do umorzenia postępowania.

Nie wszystkim zależy na tym aby doprowadzić do skazania oskarżonego o zniesławienie. Jeśli satysfakcjonuje Cię np. naprawienie szkody i usłyszenie „przepraszam”, sprawa może skończyć się na owym posiedzeniu. Może trudno Ci w to uwierzyć, ale wielu oskarżonych, którzy wcześniej nie chcieli słyszeć o przeprosinach czy naprawieniu szkody, po wniesieniu do sądu prywatnego aktu oskarżenia, po prostu zmienia zdanie.

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Agnieszka Wernik w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Anna 3 lutego, 2019 o 18:03

  Niestety moim zdaniem sądy traktują prywatne akty oskarżenia z dużą dozą lekceważenia. Siłą rzeczy są to na tle innych spraw sprawy błahe ale mimo wszystko dla zainteresowanych istotne.

  Odpowiedz

  Agnieszka Wernik 6 lutego, 2019 o 10:30

  Zgadza się, dlatego przy bardziej skomplikowanych stanach faktycznych, zawsze dobrze rozważyć również drogę cywilną o ochronę dóbr osobistych.

  Odpowiedz

  Paweł 28 listopada, 2019 o 15:39

  Witam.
  Zostałem oskarżony przez byłą narzeczoną, że molestowałem własną Córką na placu zabaw. Sprawa ta została przez prokuraturę umorzona, ponieważ do tego nie doszło, nie jestem pedofilem czy jakimś dewiantem seksualnym.
  Po tej sytuacji nie radzę sobie psychicznie, a przede wszystkim boję się o psychikę mojego dziecka.
  Czy mogę oskarżyć matkę mojego dziecka o pomówienie z racji tego oskarżenia?
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Marzena 31 grudnia, 2019 o 23:07

  Witam, ojciec mojego syna oskarżył mnie o znęcanie się nad dziećmi. Po tym jak on znęcał się nad dziećmi i nade mną, wyjechałam do Polski. Założył sprawę o Konwencje a potem ja wycofał mówiąc ze jestem wspaniała matka. Potem złożył doniesienie ze źle zajmuje się dziećmi, i sprawa wytoczyła się z urzędu. Testy psychologiczne wraz z dziećmi przeszłam i zostałam uniewinniona. Czy mogę na tym etapie żadac odszkodowania ? Czy mogę wnieść prywatny akt oskarzenia ?

  Odpowiedz

  Agnieszka Wernik 2 grudnia, 2019 o 12:10

  Dzień dobry.
  Zapraszam do kontaktu mailowego lub telefonicznego.
  Pozdrawiam,
  Agnieszka Wernik

  Odpowiedz

  Kinga 19 lutego, 2020 o 22:27

  Czy zwrot kosztów za pełnomocnika /adwokata poszkodowanego pokrywa oskarzony w kazdym (wygranym dla poszkodowanego) przyoadku oskarżenia prywatnehi czy tylko jeżeli chodzi o znieslawienie??

  Odpowiedz

  Kinga 19 lutego, 2020 o 22:29

  **przypadku oskarżenia prywatnego

  Odpowiedz

  Alina Kocieniewska 16 marca, 2020 o 09:01

  Dzień dobry,
  w jaki sposób prawnie bronić się przed nękaniem. Czy można uzyskać prawny nakaz zabraniajacy wypowiedzi osobie, która nas nęka, nieustannie wymyśla bzdury na nasz temat . Jak chronić swoje dobra osobiste przed taką toksyczną osobą. W sytuacji, gdy nie chcemy uczestniczyć w jej prowokacjach. Działania tej osoby to np. emitowanie wcześniej przygotowanych nagrań typu ,,przedstawienia,,, obelżywe komentarze zlecane osobo trzecim i opłcanie tych osób. Nieustanne nękanie i manipulowanie.
  Jakie działania prawne podjąć, aby zabezpieczyć się przed taką osobą. Czy zgłaszać każdorazowo na policję.
  Pozdrawiam
  Alina Kocieniewska

  Odpowiedz

  Astra 24 kwietnia, 2021 o 22:44

  Policja zupełnie Ci nie pomoże . Mają to gdzieś

  Odpowiedz

  Bożena 14 października, 2020 o 19:50

  Witam

  Ja złożyłam pozew prywatny następnyego dnia po zdarzeniu tj 6 października. Proszę o informację jak długo będę czekać na wyrok..tzn o odpowiedz
  Sądu. Obowiązują jakieś terminy?

  Odpowiedz

  Astra 24 kwietnia, 2021 o 22:44

  Policja zupełnie Ci nie pomoże .

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Agnieszka Wernik w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: