Prokurator odmówił mi wszczęcia postępowania w sprawie o zniesławienie. Czy to oznacza, że nie można już pociągnąć sprawcy zniesławienia do odpowiedzialności karnej? – otrzymałam zapytanie od Klienta.
Oczywiście można, w takiej sprawie należy jednak złożyć prywatny akt oskarżenia lub odpowiednią skargę na Policji, którą Policja przekaże bezpośrednio do sądu. To, czy sprawca zniesławienia zostanie ukarany, zależy więc przede wszystkim od Twojej inicjatywy i determinacji.
Zarówno przestępstwo zniesławienia, jak również przestępstwo zniewagi ścigane są w tak zwanym trybie prywatnoskargowym. Oznacza to tyle, że organa ścigania nie będą się taką sprawą zajmowały, jeśli uznają że brak jest interesu społecznego w objęciu ścigania z urzędu. Dla wielu osób stanowi to zaskoczenie. Zniechęceni taką postawą organów ścigania pokrzywdzeni, często nic dalej ze sprawą nie robią. Wynika to zaś głównie z tego, że po prostu nie znają swoich praw.
Jeśli więc zostałeś zniesławiony, nie czekaj aż organy ścigania same zajmą się Twoją sprawą. Działaj, bo tylko od Ciebie zależy, czy osoba która Cię zniesławiła, poniesie odpowiedzialność za swój czyn. Jeśli chcesz aby sprawca zniesławienia poniósł odpowiedzialność karną, złóż prywatny akt oskarżenia lub skargę na Policji. Wahasz się czy to zrobić? Byle nie za długo! Karalność przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego ustaje z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy przestępstwa. Jednakże nie może to nastąpić później niż z upływem 3 lat od czasu popełnienia przestępstwa.
Jeśli zaś swoich praw chcesz dochodzić w postępowaniu cywilnym, możesz złożyć pozew o ochronę dóbr osobistych (pozew o zniesławienie) o którym pisałam tutaj.
Prywatny akt oskarżenia – wymogi
Prywatny akt oskarżenia to sposób na zainicjowanie postępowania karnego w sprawie o zniesławienie. Wnosi go pokrzywdzony. Oczywiście jako pokrzywdzony możesz skorzystać z pomocy adwokata, który oceni daną sprawę, sporządzi prywatny akt oskarżenia, jak również będzie Cię reprezentował przed sądem w charakterze Twojego pełnomocnika. Obecność na rozprawie profesjonalnego pełnomocnika jest istotna. Adwokat pomoże w przeprowadzeniu postępowania dowodowego i odpowiednio zareaguje w zależności od tego jaką linię obrony przyjmie oskarżony. Pamiętaj, że jeśli sąd skaże osobę która dopuściła się względem Ciebie zniesławienia, zasądzi również na Twoją rzecz zwrot kosztów postępowania, a tym wynagrodzenie Twojego adwokata. Nie musisz więc martwić się poniesionymi kosztami.
Prywatny akt oskarżenia musi spełniać pewne wymogi formalne. Są to:
- oznaczenie osoby oskarżonego – jeśli adres zamieszkania oskarżonego nie jest Ci znany, nie stoi to na przeszkodzie złożeniu prywatnego aktu oskarżenia. Inaczej jest w postępowaniu cywilnym, tam musisz podać adres zamieszkania pozwanego,
- oznaczenie zarzucanego oskarżonemu czynu – czyli opisanie przebiegu inkryminowanego zdarzenia,
- wskazanie dowodów, na których opiera się oskarżenie – np. zeznania świadków, dowody z dokumentów.
Dodatkowe wymogi, które musi spełniać prywatny akt oskarżenia to:
- oznaczenie organu, do którego jest skierowany akt oskarżenia,
- dane osobowe oraz adres wnoszącego akt oskarżenia,
- datę i podpis składającego akt oskarżenia.
Prywatny akt oskarżenia – opłata
Do prywatnego aktu oskarżenia oprócz jego odpisów musisz również załączyć dowód uiszczenia opłaty. Wynosi ona 300 złotych. Jeśli nie stać Cię na jej uiszczenie, już w prywatnym akcie oskarżenia złóż wniosek o zwolnienie od ponoszenia kosztów. Sąd może Cię od kosztów zwolnić w całości lub w części.
Jeśli wniesiesz prywatny akt oskarżenia ale nie uiścisz opłaty, sąd wezwie Cię abyś zrobił to w terminie 7 dni. W odpowiedzi na wezwanie możesz również wnosić o zwolnienie od kosztów albo po prostu opłatę uiścić. W razie odmowy uwzględnienia wniosku o zwolnienie, będziesz musiał zapłacić wymaganą kwotę.
Posiedzenie pojednawcze
Nie zdziw się, gdy po prawidłowym wniesieniu prywatnego aktu oskarżenia, sąd w pierwszej kolejności wyznaczy posiedzenie pojednawcze. To nie dlatego, że sąd chce szybko zakończyć sprawę i doprowadzić do tego abyś pojednał się z oskarżonym. Taka jest po prostu procedura. Ważne jest abyś się na to posiedzenie stawił. Nieusprawiedliwione niestawiennictwo Twoje i Twojego pełnomocnika doprowadzi bowiem do umorzenia postępowania.
Nie wszystkim zależy na tym aby doprowadzić do skazania oskarżonego o zniesławienie. Jeśli satysfakcjonuje Cię np. naprawienie szkody i usłyszenie „przepraszam”, sprawa może skończyć się na owym posiedzeniu. Może trudno Ci w to uwierzyć, ale wielu oskarżonych, którzy wcześniej nie chcieli słyszeć o przeprosinach czy naprawieniu szkody, po wniesieniu do sądu prywatnego aktu oskarżenia, po prostu zmienia zdanie.
{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Niestety moim zdaniem sądy traktują prywatne akty oskarżenia z dużą dozą lekceważenia. Siłą rzeczy są to na tle innych spraw sprawy błahe ale mimo wszystko dla zainteresowanych istotne.
Zgadza się, dlatego przy bardziej skomplikowanych stanach faktycznych, zawsze dobrze rozważyć również drogę cywilną o ochronę dóbr osobistych.
Witam.
Zostałem oskarżony przez byłą narzeczoną, że molestowałem własną Córką na placu zabaw. Sprawa ta została przez prokuraturę umorzona, ponieważ do tego nie doszło, nie jestem pedofilem czy jakimś dewiantem seksualnym.
Po tej sytuacji nie radzę sobie psychicznie, a przede wszystkim boję się o psychikę mojego dziecka.
Czy mogę oskarżyć matkę mojego dziecka o pomówienie z racji tego oskarżenia?
Pozdrawiam.
Witam, ojciec mojego syna oskarżył mnie o znęcanie się nad dziećmi. Po tym jak on znęcał się nad dziećmi i nade mną, wyjechałam do Polski. Założył sprawę o Konwencje a potem ja wycofał mówiąc ze jestem wspaniała matka. Potem złożył doniesienie ze źle zajmuje się dziećmi, i sprawa wytoczyła się z urzędu. Testy psychologiczne wraz z dziećmi przeszłam i zostałam uniewinniona. Czy mogę na tym etapie żadac odszkodowania ? Czy mogę wnieść prywatny akt oskarzenia ?
Dzień dobry.
Zapraszam do kontaktu mailowego lub telefonicznego.
Pozdrawiam,
Agnieszka Wernik
Czy zwrot kosztów za pełnomocnika /adwokata poszkodowanego pokrywa oskarzony w kazdym (wygranym dla poszkodowanego) przyoadku oskarżenia prywatnehi czy tylko jeżeli chodzi o znieslawienie??
**przypadku oskarżenia prywatnego
Dzień dobry,
w jaki sposób prawnie bronić się przed nękaniem. Czy można uzyskać prawny nakaz zabraniajacy wypowiedzi osobie, która nas nęka, nieustannie wymyśla bzdury na nasz temat . Jak chronić swoje dobra osobiste przed taką toksyczną osobą. W sytuacji, gdy nie chcemy uczestniczyć w jej prowokacjach. Działania tej osoby to np. emitowanie wcześniej przygotowanych nagrań typu ,,przedstawienia,,, obelżywe komentarze zlecane osobo trzecim i opłcanie tych osób. Nieustanne nękanie i manipulowanie.
Jakie działania prawne podjąć, aby zabezpieczyć się przed taką osobą. Czy zgłaszać każdorazowo na policję.
Pozdrawiam
Alina Kocieniewska
Policja zupełnie Ci nie pomoże . Mają to gdzieś
Witam
Ja złożyłam pozew prywatny następnyego dnia po zdarzeniu tj 6 października. Proszę o informację jak długo będę czekać na wyrok..tzn o odpowiedz
Sądu. Obowiązują jakieś terminy?
Policja zupełnie Ci nie pomoże .