Agnieszka Wernik

adwokat

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie. Reprezentuję w postępowaniach karnych osoby zniesławione i znieważone. Specjalizuję się również w sprawach z zakresu prawa cywilnego, ze szczególnym uwzględnieniem spraw o ochronę dóbr osobistych, w tym dobrego imienia. Pomagam osobom poszkodowanym uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie w postępowaniach cywilnych związanych ze szkodą na osobie m.in. z tytułu naruszenia dóbr osobistych, wypadków komunikacyjnych i błędów medycznych.
[Więcej >>>]

Sklep

Zadośćuczynienie nie jest karą dla sprawcy naruszenia dóbr osobistych

Agnieszka Wernik19 sierpnia 2019Komentarze (0)

Dotychczas w byciu sobą przeszkadzał mi tylko kodeks karny, ale że cywilny, to w życiu bym nie przypuszczał! – zażartował ostatnio Klient, który z miejsca wzbudził moją szczerą sympatię.

Klient został pozwany o ochronę dóbr osobistych, a głównym żądaniem pozwu było zasądzenie od niego kwoty zadośćuczynienia liczonej w dziesiątkach tysięcy złotych.

Rzecz w tym, że z uzasadnienia pozwu wynikało, że kwota ta ma być karą dla Klienta za jego wysoce – w ocenie powoda –  niestosowne zachowanie, którego miał się dopuścić na internetowym forum. Jednocześnie powód nie wskazywał, aby doznał jakiejkolwiek krzywdy w wyniku rzekomego naruszenia jego dóbr osobistych.

Nie będę się tu rozpisywać o linii obrony, bezzasadności roszczeń wywiedzionych przez powoda etc.

Dzisiejszy wpis ma zwrócić uwagę na jedną istotną okoliczność, o której jak się zdaje, wiele osób zapomina.

Zadośćuczynienie nie jest karą dla sprawcy naruszenia dóbr osobistychzadośćuczynienie to nie kara

Otóż szkodę niemajątkową naprawia się przede wszystkim przez środki ochrony niemajątkowej.

Zadośćuczynienie w sprawach o ochronę dóbr osobistych pełni zaś funkcję kompensacyjną, a nie represyjną. Jest też uzupełniającym środkiem usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych. Kwota zadośćuczynienia winna zaś być rozsądna i umiarkowana, jeżeli w ogóle zachodzą podstawy do jej zasądzenia, a działania pozwanego były bezprawne i zawinione.

Niezbyt to zrozumiałe? Już tłumaczę. Jeżeli mamy do czynienia z naruszeniem dóbr osobistych np. na forum internetowym, głównym środkiem usunięcia skutków naruszenia będą np. przeprosiny czy usunięcie wpisu. Zadośćuczynienia też oczywiście żądać można, jeżeli po stronie powoda wystąpiła krzywda (którą należy udowodnić!). Żądanie zadośćuczynienia nie powinno też być głównym żądaniem pozwu lub mieć za zadanie ukaranie czy represjonowanie sprawcy naruszenia. Żądając zadośćuczynienia należy też pamiętać o konieczności udowodnienia winy sprawcy naruszenia naszych dóbr osobistych. To kolejna rzecz, o której często się zapomina.

Kompensacyjna funkcja zadośćuczynienia

Co zaś oznacza owa kompensacyjna funkcja zadośćuczynienia? To dość istotne, bowiem przyjmuje się, że celem zadośćuczynienia jest przede wszystkim wynagrodzenie doznanej przez poszkodowanego krzywdy. Zadośćuczynienie ma więc rekompensować ujemne przeżycia psychiczne, stres, nerwy, nieprzespane noce, jeżeli takie były. Ma więc pomóc uzyskać satysfakcję, która pomoże poszkodowanemu wrócić do „normalnego” życia i korzystnie wpłynie na jego samopoczucie. Nie jest jednak zasądzane z automatu! Zadośćuczynienie nie jest też karą, ani nauczką. Chcąc zaś je uzyskać musisz  udowodnić nie tylko fakt naruszenia dóbr osobistych, ale też wystąpienie krzywdy i jej rozmiar, a także winę sprawcy. To zwykle nie jest wcale takie proste.

Jeżeli więc otrzymasz pozew o ochronę dóbr osobistych, nie panikuj. Po pierwsze kwoty zadośćuczynienia wskazywane w pozwach zwykle są wygórowane. Po drugie rzadko kto potrafi właściwie wykazać i udowodnić krzywdę i winę sprawcy, a więc główne elementy wpływające tak na podstawę zasądzenia, jak i wysokość zadośćuczynienia.

*****

Zobacz także:

Wysokość zadośćuczynienia za ujawnienie informacji intymnych

Im większa krzywda tym większe zadośćuczynienie

Pozew o zniesławienie

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Agnieszka Wernik w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Agnieszka Wernik w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: