Długi weekend odszedł w zapomnienie, a ja przy okazji urlopowego przeglądania literatury prawniczej, natknęłam się na prawdziwą perełkę. Rady XIX – wiecznego francuskiego pisarza, M. Halbranda, przytoczone przez adwokata dr M. Radwan – Rohrenschefa w „Wymowie prawniczej” dotyczące tego, jak adwokat przemawiać powinien, tak mnie ujęły, że postanowiłam upublicznić je na blogu.
Dla jednych mogą one brzmieć groteskowo, inni powiedzą że rady te mają się nijak do dzisiejszych czasów, a inni – do których i ja się zaliczam – powiedzą, że wciąż są aktualne.
Oto one:
Jak adwokat przemawiać powinien
- „Adwokat powinien posiadać okazałą postawę i dobre proporcje ciała tak, aby dobrze się reprezentował w oczach sędziów i publiczności na sali sądowej.
- Fizjonomia adwokata powinna sprawiać wrażenie otwartej i szczerej, uprzejmej i dobrodusznej tak, aby była ona sama w sobie rekomendacją.
- Adwokat nie powinien swoją postawą sprawiać wrażenia zarozumialstwa, wręcz przeciwnie – skromny, pełen rezerwy wygląd powinien zapewnić mu przychylność i zainteresowanie sali.
- Adwokat nie powinien mieć w oczach i spojrzeniu wyrazu nieokrzesania i nieobycia.
- Postawa adwokata przed sądem powinna wyrażać szacunek i dostosowanie do sytuacji. Ubiór zaś nie powinien być ani zbyt wyszukany, ani też niedbały.
- W trakcie przemowy adwokat powinien powstrzymać się od wykonywania twarzą i ustami ruchów wykrzywiających mu twarz.
- Adwokat powinien unikać wybuchów piskliwego głosu.
- Powinien umieć regulować tonację głosu po to, by zachować odpowiedni dystans do tonów zbyt wysokich i zbyt niskich. Jego głos powinien być pełny, dźwięczny i posiadać właściwa skalę.
- W trakcie przemawiania powinien zwracać uwagę na poprawną wymowę.
- Powinien uważać, aby zbyt nie podnosić ani nie obniżać głosu.
- Musi zwracać uwagę na zachowanie stylu adekwatnego do przedmiotu wywodu. Musi też unikać śmieszności przy stosowaniu przesady i krasomówstwa w sprawach o małym znaczeniu.
- Powinien pilnować się przed wykonywaniem ruchów głową i nogami, które w danej sytuacji są nie na miejscu.
- Swe ruchy powinien dostosować do przemowy, unikając bezwładnej i pospolitej gestykulacji.„
Zapytasz, ale jak to się ma do tematyki bloga? Wbrew pozorom ma bardzo wiele. Są bowiem sprawy takie, które sprzyjają wygłaszaniu przemówień, choćby krótkich, w toku rozprawy. Są też i sprawy które nie dają pola do popisu w tym zakresie, jak np. sprawy dotyczące rozliczeń.
Postępowania o ochronę dóbr osobistych zaliczają się do pierwszej z kategorii tych spraw i sztuka wymowy ma tu niebagatelne znaczenie.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }