Agnieszka Wernik

adwokat

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie. Reprezentuję w postępowaniach karnych osoby zniesławione i znieważone. Specjalizuję się również w sprawach z zakresu prawa cywilnego, ze szczególnym uwzględnieniem spraw o ochronę dóbr osobistych, w tym dobrego imienia. Pomagam osobom poszkodowanym uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie w postępowaniach cywilnych związanych ze szkodą na osobie m.in. z tytułu naruszenia dóbr osobistych, wypadków komunikacyjnych i błędów medycznych.
[Więcej >>>]

Sklep

Katarzyna Zielińska wygrała ze stacją TVN sprawę o ochronę dóbr osobistych

Agnieszka Wernik12 czerwca 2018Komentarze (0)

Sprawy o ochronę dóbr osobistych potrafią być bardzo medialne, szczególnie gdy ich głównymi bohaterami są osoby z pierwszych stron gazet. Nie sposób więc pominąć milczeniem sprawy o której huczą dziś portale internetowe – Katarzyna Zielińska wygrała ze stacją TVN sprawę o ochronę dóbr osobistych.

Wszystko zaczęło się od emisji programu „Na językach”. W tym to programie ukazał się filmik, na którym kobieta łudząco podobna do Katarzyny Zielińskiej, będąc w zaawansowanej ciąży, paliła papierosy. W materialne znalazło się wprawdzie stwierdzenie, że wszelkie podobieństwo do prawdziwych osób i zdarzeń jest przypadkowe, ale komunikat wyświetlany był tylko krótką chwilę.

Katarzyna Zielińska złożyła pozew przeciwko stacji TVN o ochronę dóbr osobistych, w którym domagała się przeprosin i zapłaty zadośćuczynienia. Podnosiła, że zostały naruszone jej dobra osobiste w postaci prawa do prywatności i dobrego imienia.

Katarzyna Zielińska wygrała ze stacją TVN

Sądy obu instancji przychyliły się do argumentacji aktorki. Powództwo zostało uwzględnione.

I słusznie! Po pierwsze aktorka nie informowała opinii publicznej o swojej ciąży, nie epatowała tą informacją, nie chwaliła się tym w mediach. To, że w stanie błogosławionym jest znana aktorka, nie oznacza automatycznej i odgórnej zgody na publiczne komentowanie jej odmiennego stanu. Żaden interes społeczny nie tłumaczy podania do wiadomości publicznej informacji o ciąży Katarzyny Zielińskiej – uznał Sąd.

Ciąża nie jest rzeczą publiczną, ale należy do sfery życia ściśle prywatnego. Nawet jeśli jest to ciąża znanej aktorki. Sugerowanie zaś, że Katarzyna Zielińska będąc w ciąży paliła papierosy, nie może być uznane za działanie inne niż bezprawne, sprzeczne z dobrymi obyczajami i zasadami współżycia społecznego. Nie ulega też wątpliwości, że materiał godził w dobre imię aktorki. Nie każdy z widzów programu zrozumiał przecież, że filmik jest pastiszem i zawiera informacje nieprawdziwe.

Dziś mamy finał tej sprawy. TVN przeprosił Katarzynę Zielińską na antenie, jak też opublikował przeprosiny w serwisie Player w zakładce programu „Na językach”.

przeprosiny zielińska tvn

Tutaj znajduje się link do serwisu Player, do strony, na której opublikowano przeprosiny.

Czy forma i sposób publikacji przeprosin jest odpowiedni? Trudno powiedzieć, nie znamy bowiem żądań pozwu w tym zakresie.

*****

Zobacz też inny mój artykuł:

Przeprosiny czy kpiny

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Agnieszka Wernik w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Agnieszka Wernik w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: