Agnieszka Wernik

adwokat

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie. Reprezentuję w postępowaniach karnych osoby zniesławione i znieważone. Specjalizuję się również w sprawach z zakresu prawa cywilnego, ze szczególnym uwzględnieniem spraw o ochronę dóbr osobistych, w tym dobrego imienia. Pomagam osobom poszkodowanym uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie w postępowaniach cywilnych związanych ze szkodą na osobie m.in. z tytułu naruszenia dóbr osobistych, wypadków komunikacyjnych i błędów medycznych.
[Więcej >>>]

Sklep

Upublicznianie nagich zdjęć pokrzywdzonego

Agnieszka Wernik03 stycznia 2022Komentarze (0)

Dzień dobry w Nowym Roku! Dla wielu to czas podsumowań i planów, refleksji i życzeń. Nie jestem wyjątkiem i również takie podsumowania tworzę. Wnioski niestety nie nastrajają pozytywnie i skłaniają do refleksji. Być może ze względu na specjalizację w jakiej się poruszam, być może z innych względów, w dużej mierze w mijającym roku trafiały do mnie sprawy związane z szeroko pojętą przemocą seksualną. Zjawisko to było dla mnie dużym zaskoczeniem. Nie dlatego, że takie sprawy w ogóle się pojawiają. Nie dlatego, że sprawcy takich czynów podchodzą do nich bezrefleksyjnie i czują się bezkarni. Sprawcy zwykle czują się bowiem bezkarni, szczególnie ci „anonimowi” w Internecie. Zaskoczeniem dla mnie była ilość tych spraw i ich różnorodność.

Owszem, czasem słyszy się o publikacji nagiego zdjęcia sławnej piosenkarki czy celebrytki, bez jej zgody, wykonanego podstępem na plaży, w czasie wakacji, przez paparazzi chowającego się za drzewem. Podchodzimy do tego jak do kolejnego newsa. Pewnie to „ustawka”, myślimy, służąca budowaniu popularności. Rzecz jednak w tym, że coraz częściej tego typu sprawy dotykają zwykłego Kowalskiego czy Kowalską. Czy jednak jest to nasza sąsiadka czy osoba publiczna, uważam, że zachowania mające cechy przemocy seksualnej powinny być ścigane i surowo karane. Jeśli nie ma zgody na publikację Twojego nagiego wizerunku, to jej nie ma. Proste.

Upublicznianie nagich zdjęć ofiaryupublicznianie nagich zdjęć

Poniżej opisane zachowania i różne ich odmiany nazywam przemocą seksualną, ta bowiem ma wiele „twarzy”. Nie polega tylko na gwałcie, molestowaniu, wykorzystaniu. Może dotyczyć także np.:

 1. opublikowania w mediach społecznościowych nagiego wizerunku byłego partnera/partnerki, byłej żony/męża,
 2. groźby opublikowania takiego zdjęcia,
 3. przekazania nagiego wizerunku ofiary jej znajomym, rodzinie i groźby przekazania takiej fotografii,
 4. przekazania nagiego wizerunku ofiary jej pracodawcy, obecnemu partnerowi,
 5. opublikowania bądź przekazania znajomym/rodzinie/pracodawcy intymnych rozmów ofiary,
 6. rejestrowania z użyciem podstępu aktów seksualnych czy innych czynności seksualnych celem ich dalszego publikowania, rozpowszechniania lub szantażu,
 7. groźby rozpowszechnienia intymnych szczegółów relacji ofiary z jej partnerem w mediach społecznościowych lub przekazania ich jej rodzinie/znajomym oraz faktycznego rozpowszechniania tego typu treści, nawet jeśli nie są one prawdziwe.

Jaki jest cel sprawcy?

Wydaje się abstrakcyjne, prawda? Niestety dzieje się codziennie, wsród młodzieży i osób dojrzałych, wykształconych i nie, majętnych i ubogich. Czemu to ma służyć? Zwykle chodzi o zemstę na byłym partnerze/partnerce. Może też chodzić o upokorzenie ofiary np. w sytuacji gdy np. żona odkryje zdradę męża , uzyska dostęp do jego rozmów z kochanką i chce „ukarać” w ten sposób „tę drugą”. Często dochodzi także do szantażu tj. wymuszenia od ofiary porządanych przez sprawcę zachowań czy uzyskania gratyfikacji pod groźbą upublicznienia erotycznych zdjęć czy rozmów ofiary.

Jak się zachować?

W związku więc z faktem, że takich spraw jest dużo a podejrzewam, że będzie coraz więcej, chciałabym zaznaczyć, że jeśli jesteś w takiej sytuacji przede wszystkim nie wstydź się prosić o pomoc. Będąc ofiarą tego typu zachowań nie Ty powinieneś się wstydzić lecz sprawca. Sprawy takie nie są wcale wyjątkiem. Naprawdę nie będziesz jedyny/jedyna.

Po drugie zabezpiecz materiał dowodowy. Jeśli dostajesz smsy z groźbami upublicznienia Twoich intymnych zdjęć, w żadnym razie smsów tych nie kasuj! Wszelkie tego typu wiadomości będą stanowiły materiał dowodowy, który jest w sądzie niezwykle istotny. Podobnie, jeśli zarejestrowano akt seksualny z Twoim udziałem i upubliczniono na portalu erotycznym, zabezpiecz ten film.

Po trzecie – reaguj. Jeśli nie zareagujesz, sprawca poczuje się bezkarny. Jeśli nie chcesz osobiście kontaktować się ze sprawcą czy też czujesz się w danej sytuacji bezradny, zgłoś się po pomoc do profesjonalnego pełnomocnika.

Pamiętaj, że opisane w tym artykule zachowania sprawcy nie są zgodne z prawem i mogą być ścigane na drodze karnej, jak też mogą stanowić delikt cywilny w ramach którego możesz się m.in. domagać zadośćuczynienia. W przypadkach rażącego naruszenia prawa do prywatności czy intymności sądy skłonne są do zasądzania zadośćuczynień w znacznej wysokości.

Twoja sprawa wcale jednak nie musi trafić do sądu, jeśli tego z różnych względów nie chcesz. Sprawa może zakończyć się ugodą. Być może usatysfakcjonuje Cię przerwanie bezprawnych zachowań sprawcy na skutek interwencji pełnomocnika. Decyzja zawsze należy do Ciebie.

******

Wysokość zadośćuczynienia za ujawnienie informacji intymnych

Photo by Anemone123 on pixabay

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Agnieszka Wernik w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Agnieszka Wernik w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: