Agnieszka Wernik

adwokat

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie. Reprezentuję w postępowaniach karnych osoby zniesławione i znieważone. Specjalizuję się również w sprawach z zakresu prawa cywilnego, ze szczególnym uwzględnieniem spraw o ochronę dóbr osobistych, w tym dobrego imienia. Pomagam osobom poszkodowanym uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie w postępowaniach cywilnych związanych ze szkodą na osobie m.in. z tytułu naruszenia dóbr osobistych, wypadków komunikacyjnych i błędów medycznych.
[Więcej >>>]

Sklep

Wysokość zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych osób znanych

Agnieszka Wernik08 stycznia 2020Komentarze (0)

Temat wysokości zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych osób znanych, czy jak kto woli celebrytów, poruszany był na blogu już kilkukrotnie.

Dziś jednak krótko odnośnie samej wysokości zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych takich osób. Nie jest tajemnicą, że pewne portale plotkarskie z naruszania prawa do prywatności, czy wręcz intymności celebrytów, uczyniły sobie sposób na życie.

Mało tego, corocznie wydawcy takich portali zakładają w budżetach rezerwę na odszkodowania i zadośćuczynienia, a także koszty sądowe, których wypłatę nakaże sąd w procesach o ochronę dóbr osobistych. Chociaż są to kwoty sięgające kilkuset tysięcy złotych, nie są to wcale sumy znaczne, biorąc pod uwagę roczne przychody takich firm. Te bowiem sięgają milionów złotych.

Im publikacja bardziej wkracza w chronioną sferę prywatności celebryty, tym lepiej. Zwiększa to bowiem zainteresowanie, „klikalność”, nakład, a tym samym dochody.

I tutaj dochodzimy do sedna problemu.

Wysokość zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych osób znanych

Skoro nagminne wkraczanie w sferę prywatności i intymności osoby znanej przynosi wydawcy wymierne korzyści, to czy taki fakt winien mieć znaczenie przy miarkowaniu wysokości zadośćuczynienia na rzecz ofiary naruszenia?zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych celebrytów

Jak najbardziej!

W przypadku spraw celebrytów przeciwko mediom, zasądzone zadośćuczynienie powinno mieć bowiem nie tylko charakter kompensacyjny, ale także prewencyjny. Zasądzanie zadośćuczynień w niewielkich wysokościach powoduje bowiem sytuację, gdy media zaczynają traktować naruszanie dóbr celebrytów jako rodzaj kosztów prowadzonej działalności.

Tym samym zadośćuczynienia zasądzane w procesach o ochronę dóbr osobistych osób znanych, nie mogą, przynajmniej w mojej ocenie, stanowić sumy jedynie symbolicznej. Wręcz przeciwnie, powinny być zasądzane w takiej wysokości, która stanowi rzeczywistą wielkość kalkulacyjną w działalności wydawcy. W przeciwnym wypadku realizacja funkcji prewencyjnej stanie się iluzoryczna, a w szczególności nie wywoła efektu tamującego. Zachęci jedynie do dalszego dokonywania naruszeń dóbr osobistych w przyszłości. W żadnym zaś razie nie zapobiegnie patologiom, których ostatnio nie brakuje.

Co równie istotne, zadośćuczynienie ma również dawać satysfakcję ofierze naruszenia. Aby zaś taką satysfakcję mogło przynosić, powinno być odczuwalne dla naruszyciela.

Wprawdzie do Ameryki i do kwot sięgających milionów dolarów zasądzanych w takich procesach nam daleko, to jednak polskie sądy coraz śmielej i chętniej zasądzają kwoty zadośćuczynienia w znacznych wysokościach.

I tego sobie i Państwu życzę w Nowym Roku 🙂

****

Prawo do prywatności w publikacjach prasowych

Wysokość zadośćuczynienia za ujawnienie informacji intymnych

Pozew o zniesławienie

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Agnieszka Wernik w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Agnieszka Wernik w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: