Agnieszka Wernik

adwokat

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie. Reprezentuję w postępowaniach karnych osoby zniesławione i znieważone. Specjalizuję się również w sprawach z zakresu prawa cywilnego, ze szczególnym uwzględnieniem spraw o ochronę dóbr osobistych, w tym dobrego imienia. Pomagam osobom poszkodowanym uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie w postępowaniach cywilnych związanych ze szkodą na osobie m.in. z tytułu naruszenia dóbr osobistych, wypadków komunikacyjnych i błędów medycznych.
[Więcej >>>]

Sklep

Fałszywe oskarżenie o przestępstwo

Agnieszka Wernik07 lutego 2022Komentarze (0)

A dziś historia z przymrużeniem oka i fałszywe oskarżenie o przestępstwo. Z cyklu – nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe.

Pani Beata uwielbiała podróże. W miarę możliwości odwiedzała coraz to nowe kraje. Jej wielkim marzeniem była wycieczka do Ameryki Południowej. Marzenie udało się zrealizować.

Pani Beata wróciła wypoczęta, zrelaksowana i z nową, świeżą energią zabrała się do wypełniania zaległych obowiązków służbowych.

Dużym zaskoczeniem było dla niej otrzymanie wezwania do Prokuratury, które przyszło niedługo po jej powrocie z podróży.

Poszła na przesłuchanie lekko zdenerwowana. Nigdy wcześniej nie była w Prokuraturze. Nie miała pojęcia o co może chodzić.

Fałszywe oskarżenie o przestępstwo

Fałszywe oskarżenie o przestępstwo

Sprawa szybko się wyjaśniła.

Okazało się, że były małżonek Pani Beaty złożył zawiadomienie w Prokuraturze.

Z zawiadomienia wynikało, że Pani Beata przywiozła z Kolumbii (której akurat zresztą wcale nie odwiedzała) kokainę w znacznym ilościach. Jak miała ją przewieźć, tego zawiadomienie już nie precyzowało.

Narkotyki miała zaś trzymać w swoim mieszkaniu, a jej celem – wedle byłego małżonka – było rozprowadzanie narkotyków i czerpanie z tego korzyści.

Oskarżenie oczywiście było fałszywe. Pani Beata obok narkotyków nawet nie stała. Absurd sytuacji był aż nadto oczywisty.

Okazało się, że Pani Beata jest w konflikcie z byłym mężem. Chociaż może precyzyjniej byłoby powiedzieć, że to on z nią jest skonfliktowany. Podłożem konfliktu był fakt, iż  Pani Beata związała się z innym mężczyzną po rozwodzie.

Mówią, że miłość odbiera rozum. Zazdrość, jak widać, chyba także.

Postępowanie oczywiście umorzono.

W sprawie złożono natomiast zawiadomienie o fałszywym oskarżeniu o przestępstwo.

Chociaż sprawa może Ci się wydawać klasycznym zniesławieniem z art. 212 k.k., taka niestety nie jest. Mamy tu bowiem do czynienia z przestępstwem z art. 234 k.k. tj. fałszywym oskarżeniem.

Czym różni się fałszywe oskarżenie od zniesławienia?

Fałszywe oskarżenie to oskarżenie złożone przed organami powołanymi do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo, a więc np. przed Policją, Prokuraturą, Sądem, Żandarmerią Wojskową etc.

Do zniesławienia zaś dochodzi w przypadku pomówienia danej osoby przed osobami trzecimi np. w środowisku zawodowym, rodzinnym, wśród znajomych, wśród klientów danego podmiotu itp. itd.

Fałszywe oskarżenie to czyn ścigany z oskarżenia publicznego. Należy o tym pamiętać, bowiem w przypadku zniesławienia tryb ścigania jest inny – składa się prywatny akt oskarżenia.

Co się stanie jeśli złożysz prywatny akt oskarżenia w sprawie dotyczącej fałszywego oskarżenia?

Sąd takie postępowanie umorzy.

Pamiętaj więc, że w przypadku fałszywego oskarżenia należy złożyć do prokuratury zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Jeśli masz wątpliwości, czy w danej sytuacji zachodzi zniesławienie czy fałszywe oskarżenie, rozważ skorzystanie z pomocy zawodowego pełnomocnika.

Zagrożenie karą też jest tu wyższe niż w przypadku zniesławienia. Kodeks przewiduje bowiem oprócz grzywny i kary ograniczenia wolności, również karę pozbawienia wolności do lat 2.

Jak zachować się w przypadku fałszywego oskarżenia?

Zwykle brak reakcji na fałszywe oskarżenie o przestępstwo nie przynosi niczego dobrego. Sprawca czuje się bezkarny. Jego działania eskalują.

Może być też tak, że fałszywe oskarżenia jakie podnosi wobec Ciebie, są tylko częścią różnych jego zachowań, które mają na celu nękanie Ciebie, zastraszenie, gnębienie.

Należałoby się więc zastanowić, czy całość tych zachowań nie przybiera formy klasycznego stalkingu.

W takim przypadku brak reakcji może być wręcz niebezpieczny. Jak zapewne wiesz choćby z mediów, stalker może być zdolny do takich zachowań, jakie zdrowemu człowiekowi nawet nie przyszłyby do głowy.

A tak na marginesie – jeśli interesuje Cię temat stalkingu, polecam Ci wywiad jakiego udzielili Robert i Monika Janowscy, którzy od wielu lat są nękani przez stalkerkę. Wywiad znajdziesz tutaj.

Co jeszcze warto wiedzieć o fałszywym oskarżeniu?

Forma fałszywego oskarżenia jest dowolna. Może to być pisemne zawiadomienie o przestępstwie czy wykroczeniu, ale też zawiadomienie ustne, złożone do protokołu.

Przestępstwo to jest dokonane z chwilą dotarcia fałszywego oskarżenia do wiadomości organów ścigania. Nie ma więc znaczenia czy sprawę wszczęto, czy nie.

Fałszywe oskarżenie to zarówno postawienie zarzutu całkowicie zmyślonego, ale też przypisanie innej osobie czynu zabronionego innego niż ten, który w rzeczywistości popełniła przez dodanie istotnych ale nieprawdziwych okoliczności.

Ciekawy i mocno kontrowersyjny jest problem, czy oskarżony w procesie może bronić się kosztem innej osoby, którą pomawia o przestępstwo?

Czyli czy popełnia przestępstwo fałszywego oskarżenia ktoś, kto broniąc się twierdzi, że to nie on popełnił przestępstwo i  zrzuca winę na inną osobę? Na pewno jeszcze do tego wrócę. Ta kwestia wymaga bowiem oddzielnego omówienia.

Na zakończenie należy wspomnieć, że najczęstszymi przypadkami fałszywych oskarżeń – przynajmniej z perspektywy mojej praktyki zawodowej – są fałszywe oskarżenia o molestowanie dziecka lub gwałt.

Oskarżenia te podnoszone są zwykle w toku spraw rozwodowych lub około-rozwodowych w przypadku silnego konfliktu między małżonkami.

Jeśli interesuje Cię temat pomówienia o pedofilię/wykorzystanie dziecka, z pewnością taki wpis niedługo pojawi się na blogu.

Przeczytaj także:

Tymczasem udanego tygodnia!

Agnieszka Wernik
adwokat

Obraz Roland Schwerdhöfer z Pixabay 

***

Kiedy świadek kłamie w sądzie

Czy świadek wie, co go czeka za składanie fałszywych zeznań? – pyta Sąd

Tak, wiem Wysoki Sądzie, obiecano mi samochód – odpowiada świadek

Branżowy żarcik, chociaż sprawa składania przez świadków fałszywych zeznań w sądzie jest poważna i mimo zagrożenia surową karą, staje się normą [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Agnieszka Wernik w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Agnieszka Wernik w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: