Agnieszka Wernik

adwokat

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie. Reprezentuję w postępowaniach karnych osoby zniesławione i znieważone. Specjalizuję się również w sprawach z zakresu prawa cywilnego, ze szczególnym uwzględnieniem spraw o ochronę dóbr osobistych, w tym dobrego imienia. Pomagam osobom poszkodowanym uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie w postępowaniach cywilnych związanych ze szkodą na osobie m.in. z tytułu naruszenia dóbr osobistych, wypadków komunikacyjnych i błędów medycznych.
[Więcej >>>]

Sklep

Godność osoby zatrzymanej

Agnieszka Wernik18 sierpnia 2022Komentarze (0)

Upał wlewa się ciężkim strumieniem przez okna. Nawet kot, chociaż przeżył bombardowania w Charkowie, stwierdził, że dziś wyjątkowo nie da rady. Może trzeba przyznać mu rację.

Dziś jednak króciutko, o godności człowieka, a konkretnie na tapecie godność osoby zatrzymanej. Godność osoby zatrzymanej

Inspiracją do powstania wpisu jest sytuacja, jaką niegdyś miałam okazję oglądać.

Pewien pijany jegomość wszczął awanturę. Od krzyków przeszło do czynów, robiło się naprawdę nieciekawie. Pan był mało precyzyjny w próbach trafienia do celu jakim była jego małżonka, jednak machanie kończynami różnie mogło się skończyć.

Nadjechała Policja.

Pan nie był chętny aby rozmawiać z funkcjonariuszami, toteż wzięli go pod pachy i powlekli do radiowozu. Dosłownie powlekli, bo pan nie był w stanie stawiać kroków. W czasie owego wleczenia panu zsunęły się spodnie i oczom obserwatorów ukazały się jego pośladki.

Ktoś krzyknął w stronę policjantów – podciągnijcie mu spodnie! Jeden z funkcjonariuszy spojrzał na zsunięte spodnie awanturnika, machnął ręką i dalej wlókł pana. Spodnie w tym czasie całkiem się zsunęły na oczach gapiów.

Godność osoby zatrzymanej

Jakie wnioski?

Oczywiście funkcjonariusze działali zgodnie z prawem, stosując środki przymusu bezpośredniego.

Ale czy naprawdę tłum gapiów musiał oglądać pośladki zatrzymanego, w sytuacji gdy funkcjonariusze mieli możliwość aby mu podciągnąć spodnie albo czymś go zasłonić?

Niekoniecznie.

W podobnej sytuacji inny zatrzymany uzyskał 20 tys. zł. zadośćuczynienia z tytułu naruszenia swoich dóbr osobistych. Tam sprawa wyglądała nieco inaczej.

Pan w trakcie i po zatrzymaniu zachowywał się agresywnie. Zaopatrzono go w pas obezwładniający. Po umieszczeniu go w pokoju na komendzie próbował zdjąć sobie spodnie, jednak poślizgnął się i upadł. Spodnie się zsunęły. Zatrzymany krwawił na skutek upadku.

Po kilku dniach syn zatrzymanego opublikował informację, jakoby zatrzymany krwawił, bo został pobity na komendzie. W mediach zawrzało, prasa domagała się informacji.

Policja chcąc uwolnić się od zarzutów opublikowała film ze zdarzenia w którym Pan upada i spadają mu spodnie.

Gdzie film został opublikowany?

Na stronie internetowej Policji i w ich mediach społecznościowych!

Tak, to skandal.

Naruszenie dóbr osobistych zatrzymanego

Godność osoby zatrzymanej

Czy nastąpiło naruszenie dóbr osobistych zatrzymanego w opisanej wyżej sytuacji?

Tak, oczywiście, tym bardziej, że nie było problemem, aby na nagraniu zidentyfikować właśnie jego.

Jak wskazał Sąd Apelacyjny:

Za wykazane treścią tego materiału Sąd Apelacyjny uznał doznanie przez powoda krzywdy wynikającej z doświadczenia odczucia poniżenia osobistego w efekcie możliwości zidentyfikowania wizerunku powoda na tym nagraniu przez każdą wręcz osobę zainteresowaną zapoznaniem się z mocno jednak dla powoda upokarzającym obrazem

Za szczególnie obciążającą okoliczność Sąd uznał fakt, że film udostępniono bez ograniczeń, szerokiej publiczności. Z treści uzasadnienia:

Nie byli natomiast uprawnieniu do opublikowania tego nagrania w taki sposób, który umożliwiał zapoznanie się z jego treścią każdej osobie mogącej w tym zakresie skorzystać z Internetu, właśnie dlatego, że na nagraniu tym powód został przedstawiony w sytuacji mocno dla siebie niekomfortowej, uwłaczającej w istocie jego godności jako człowieka, obnażonego niemal ze spodni, który siłą własną próbował się z nich zupełnie uwolnić, lecz upadł półnagi na posadzkę po poślizgnięciu się na mokrej jej powierzchni.

Pozostając w skrajnie trudnym wręcz położeniu, powód został więc przedstawiony na tym nagraniu jako osoba mocno nieporadna. W ten sposób został więc ośmieszony, przedstawiony w sposób też poniżający osobistą wartość powoda jako w miarę sprawnego człowieka. Doszło więc do naruszenia godności powoda wskutek tak szerokiego udostępnienia przez funkcjonariuszy (…)

Policji tej treści nagrania powoda, nieuzasadnionego jednak rodzajem i celem czynności podejmowanych wobec powoda, jak również treścią zarzutów, które wobec tych funkcjonariuszy zostały sformułowane przez syna i pełnomocnika powoda, czyli które stały się przedmiotem zainteresowania ze strony przedstawicieli środków masowego przekazu.

Chociaż poszkodowany naruszeniem domagał się znacznie większych kwot, przyznano mu ostatecznie 20 tys. złotych.

Podsumowanie

Godność osobista przysługuje każdej istocie ludzkiej, również zatrzymanemu, czy osadzonemu.

W przypadku naruszenia dóbr osobistych zatrzymanego, może on dochodzić roszczeń z tytułu naruszenia swoich dóbr osobistych, w tym zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Przeczytaj także:

Agnieszka Wernik
adwokat

***

Zniewaga – przykłady

Prawnicze rozważania to nie jest to co Czytelnicy bloga lubią najbardziej. Prawda?

Analiza poczytności postów na blogu prowadzi do wniosku, że największą popularnością cieszą się artykuły dotyczące konkretnych przykładów z orzecznictwa. „Zniesławienie – przykłady”  to najczęściej wyświetlany obecnie wpis na blogu [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Agnieszka Wernik w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Agnieszka Wernik w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: