Agnieszka Wernik

adwokat

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie. Reprezentuję w postępowaniach karnych osoby zniesławione i znieważone. Specjalizuję się również w sprawach z zakresu prawa cywilnego, ze szczególnym uwzględnieniem spraw o ochronę dóbr osobistych, w tym dobrego imienia. Pomagam osobom poszkodowanym uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie w postępowaniach cywilnych związanych ze szkodą na osobie m.in. z tytułu naruszenia dóbr osobistych, wypadków komunikacyjnych i błędów medycznych.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Zniewaga – przykłady

Agnieszka Wernik20 maja 201813 komentarzy

Prawnicze rozważania to nie jest to co Czytelnicy bloga lubią najbardziej. Prawda? Analiza poczytności postów na blogu prowadzi do wniosku, że największą popularnością cieszą się artykuły dotyczące konkretnych przykładów z orzecznictwa. “Zniesławienie – przykłady”  to najczęściej wyświetlany obecnie wpis na blogu. Dziś więc kilka przykładów wyroków skazujących dotyczących przestępstwa zniewagi.

Jak odróżnić zniesławienie od zniewagi? To temat rzeka, darujmy więc sobie tutaj szczegółowe jego omawianie ( chociaż z pewnością jest to dobry materiał na odrębny artykuł). To co trzeba wiedzieć, to przede wszystkim to, że przy przestępstwie zniewagi, w przeciwieństwie do zniesławienia, niemożliwe jest przeprowadzenie dowodu prawdziwości zniewagi. Wypowiedzi znieważającej nie można więc zweryfikować w kategoriach prawdy czy fałszu. Najczęściej bowiem zniewaga to wypowiedź słowna, polegająca na użyciu słów powszechnie uznanych za obelżywe, obraźliwe, wulgarne czy ośmieszające. Może to być też gest np. oplucie kogoś, pokazanie środkowego palca.

Co to jednak oznacza w praktyce?

Mówiąc najprościej – jeśli nazwiemy kogoś “idiotą” to tego typu wypowiedzi nie da się zweryfikować jako prawdziwej bądź nie. Nie ma bowiem kryteriów, które by rozróżniały czy ktoś tym “idiotą” jest, czy też nie. Taka wypowiedź może być więc zakwalifikowana jako zniewaga tj. przestępstwo z art. 216 k.k.

Jeśli zaś powiemy, że X przyjmuje na prawo i lewo łapówki, możemy obiektywnie sprawdzić, czy rzeczywiście X te korzyści majątkowe przyjmuje. Tego typu wypowiedź może być kwalifikowana więc jako zniesławienie tj. przestępstwo z art. 212 k.k.

Do rzeczy!

Zniewaga – przykładyZniewaga - przykłady

I.

Oskarżeni X i Y zostali uznani za winnych tego, że w piśmie z dnia 16 listopada 2015 r. sporządzonym we W. skierowanym do oskarżyciela prywatnego Z, wzywając oskarżyciela prywatnego do “zachowania zwykłej przyzwoitości”, opisując jego zachowanie jako “zupełne zdziczenie” i ” nieprzyzwoite” oznajmili mu w istocie, że jest nieprzyzwoity i zdziczały, czym znieważyli go działając w zamiarze aby zniewaga dotarła do oskarżyciela prywatnego, oraz że oskarżony X w piśmie z dnia 31 sierpnia 2015 r. sporządzonym we W. skierowanym do oskarżyciela prywatnego Z, oświadczając oskarżycielowi prywatnemu, że ” trzeba włączyć rozum i zasady przyzwoitości” oznajmił Z, że nie myśli i jest nieprzyzwoity, czym znieważył go działając w zamiarze aby zniewaga dotarła do oskarżyciela prywatnego, czym oskarżeni zrealizowali znamiona czynów z art. 216 § 1 k.k;

II.

Pani X została uznana za winną tego, że na portalu F. w krótkich odstępach czasu w okresie od 5 lutego 2016 r. do 24 maja 2016 r. i wykonaniu z góry powziętego zamiaru wielokrotnie publicznie znieważała Pana Y określając, że postępuje prostacko, rozkrada powiat, jest nikim, nazywając go kawałem robaczywego grzyba, burakiem, zarzucając mu chamstwo, określając że mu smród z butów wychodzi, zarzucając, ze jest manipulantem, kłamcą i cwaniakiem oraz błaznem, pomawiając go o takie postępowanie i właściwości, które mogą poniżyć go w opinii publicznej oraz narazić na utratę zaufania potrzebnego do zajmowania stanowiska Starosty  tj. o przestępstwo z art. 212 § 2 k.k. w zw. z art. 216 § 2 k.k. w zw. z art. 12 k.k.

III.

Pani X została uznana za winną tego, że:

1. w bliżej nieustalonym czasie, ale nie wcześniej niż w dniu 1 sierpnia 2015 r. i nie później niż w dniu 1 lutego 2016 r. roku w miejscowości K., znieważyła Panią Y nazywając ją tirówką”, ” kur..” i “złodziejem,” czym wyczerpała dyspozycję art. 216 § 1 k.k.,

– w bliżej nieustalonym czasie, ale nie wcześniej niż w dniu 1 sierpnia 2015 r. i nie później niż w dniu 1 lutego 2016 r. roku w miejscowości K., znieważyła małoletnią Z.  nazywając ją ” kur..”, czym wyczerpała dyspozycję art. 216 § 1 k.k.,

– w bliżej nieustalonym czasie, ale nie wcześniej niż w dniu 1 sierpnia 2015 r. i nie później niż w dniu 1 lutego 2016 r. roku w miejscowości K., znieważyła małoletniego H. nazywając go ” bękartem”, czym wyczerpała dyspozycję art. 216 § 1 k.k.

IV.

Pan X został uznany za winnego tego, że w okresie od 1 czerwca 2016 r. do dnia 28 lipca 2016 r. w miejscowości K., znieważał żonę słowami wulgarnymi i poniżającymi takimi jak “kur.., łajza, szmata, puszczalska”, czyn ten kwalifikuje jako przestępstwo z art. 216 § 1 k.k. w zw. z art. 12 k.k.

V.

Pan X został uznany za winnego tego, że w dniu 14 stycznia 2016 r. w miejscowości K.,  znieważył Panią Y, ten sposób, że napluł jej w twarz, tj. o czyn z art. 216 § 1 k.k.

VI.

Pan X został uznany za winnego tego, że znieważył P. G. słowami powszechnie uznanymi za obelżywe i wulgarne takimi jak “ Ty ch…, nieuku jeb…, gnido”, tj. o czyn z art. 216 § 1 k.k.

VII.

Pani X została uznana za winną tego, że  w G. w nieokreślonym dniu w czerwcu i w lipcu 2016 r. w krótkich odstępach czasu w rozmowie z Panem Y znieważyła go używając pod jego adresem słowa “palant” w zamiarze, aby zniewaga do niego dotarła, tj. występku z art. 216 § 1 k.k. w zw. z art. 12 k.k.

VIII.

Pan X został uznany za winnego tego, że znieważył Y w obecności dziennikarzy, mówiąc o nim “hochsztapler“, w zamiarze aby zniewaga ta dotarła do pokrzywdzonego, tj. przestępstwa określonego w  art. 216 § 1 k.k.

Podsumowanie

Przykłady można mnożyć, myślę jednak, że wiesz już na czym polega przestępstwo zniewagi i czym różni się od zniesławienia. Oczywiście język polski  jest niezwykle bogaty. Są sformułowania o których nie śniło się filozofom, a ich kwalifikacja tj. określenie czy stanowią zniewagę czy zniesławienie może być bardzo trudna.

Ważny jest także kontekst wypowiedzi. W zależności od niego dane sformułowanie można kwalifikować jako zniewagę lub zniesławienie. Jeśli rzucamy obelgę “ty złodzieju” w zamiarze dokuczenia, poniżenia, to  zachowanie takie należy kwalifikować jako zniewagę.

Jeśli jednak mówimy o kimś “X to złodziej” twierdząc, że X popełnił przestępstwo kradzieży, wówczas mamy do czynienia ze zniesławieniem.

Zarówno zniesławienie, jak i zniewaga to tzw. przestępstwa prywatnoskargowe, wymagające złożenia prywatnego aktu oskarżenia.

A jak ma się to do ochrony dóbr osobistych? Oczywiście Twoje dobre imię, godność osobista podlega ochronie. Swoich praw zawsze możesz dochodzić na drodze postępowania cywilnego. Tutaj pisałam o pozwie o zniesławienie, a prawidłowo pozwie o ochronę dóbr osobistych.

Jeśli zostałeś zniesławiony lub znieważony a swoich praw chcesz dochodzić przed sądem, co do zasady nie musisz  ograniczać się do drogi postępowania karnego. Możesz złożyć prywatny akt oskarżenia w sprawie o zniesławienie/znieważenie lub pozew o ochronę dóbr osobistych np. dobrego imienia, godności osobistej.  Możesz złożyć jedno i drugie, przepisy tego nie zabraniają, jednak takie sytuacje zdarzają się stosunkowo rzadko. Zwykle Klienci decydują się na jeden rodzaj postępowania.

Na koniec pytanie, które ostatnio słyszę coraz częściej – co więc wybrać? A to już zależy od konkretnych okoliczności danego przypadku 🙂

*****

Zobacz także:

Zniesławienie – przykłady

Zniesławienie a zniewaga – różnice

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 661 918 230e-mail: agnieszka.wernik@adwokatura.pl

{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

iwona 18 listopada, 2018 o 03:46

mam pytanko w dniu dzisiejszym sąsiad wyzwal mnie od francy kurwy i brudasa czy mogę dochodzić swoich praw a mam na to swiadkow

Odpowiedz

Agnieszka Wernik 18 listopada, 2018 o 11:46

Dzień dobry.
Przywołane określenia mogą stanowić zniewagę w myśl przepisów kodeksu karnego. Tego typu przestępstwa ściga się w trybie prywatnoskargowym, kierując do sądu tzw. prywatny akt oskarżenia. Jeśli chodzi o drogę cywilną możemy mówić o naruszeniu godności i dobrego imienia. Kieruje się wówczas do sądu pozew o ochronę dóbr osobistych. Wybór drogi postępowania zależy od wielu czynników, w tym kontekstu i okoliczności zdarzenia.
W celu omówienia szczegółów sprawy, zapraszam do kontaktu mailowego agnieszka.wernik@adwokatura.pl

Odpowiedz

krzysztof 29 maja, 2019 o 20:17

Dzień dobry, jeśli kontroler biletów MPK nazwał mnie “cwaniakiem”, a po prośbie o zaprzestanie zrobił to ponownie i publicznie, to pozew kieruje przeciwko firmie (sp. z o.o.) której pracownik podczas pełnienia czynności służbowych dopuścił się czynu z Art.216 ok, czy przeciwko osobie prywatnej? (Dysponuję nagraniem audio zdarzenia).

Odpowiedz

Agnieszka Wernik 30 maja, 2019 o 10:13

Dzień dobry. Jeśli ma Pan na myśli złożenie prywatnego aktu oskarżenia z art 216 k (zniewaga) to tylko przeciwko osobie fizycznej. Pozdrawiam, Agnieszka Wernik

Odpowiedz

Katarzyna 6 lipca, 2019 o 17:36

dzień dobry,
Rok temu 8 lutego 2018 r. Znajoma kierowala pod wływem alkoholu moj samochod. Zatrzymała nas policja do kontroli dorgowej, dZiewczyna się przyznała do tego ze prowadziła samochod. Dostała kare grzywny, teoretycznie miałam jej oddać 1/3 kary ale w miedzy czasie zaistaniały inne okoliczności. Koleżanka jest siostra rodzą mojego chłopaka. Podczas naszych rozmów okrazyła mnie o to że “lece na majatek”, strasznie buntowała przecikowo mnie swojego brata a mojego chłopaka, któregoś dnia nawet chciała mnie pobić. Dozo by opowiadać. Ale kilka dni temu dowiedziałam się że koleżanka jak i jej mama non stop mówią do różnych ludzi że powinnam jej dziękować ze mam prawo jazdy, że zachowałam sie jakbym była bez honoru itd a to oznacza ze one mówią innym że to ja wtedy kierowałam tym samochodem pod wpływem alkoholu i zeby uniknąć problemów i tego ze mi zabiorą prawo jazdy to ona powiedziała ze kierowała i wzięła całą wine na siebie. Mam wrażenie że mam psutą opinie publiczną przez to wszystko. Czy mogę w tej sytuacji zgłościć to jak znieważenie? Dodam że na pewno policja ma nagrania że to ona kierowała tym samochodem.

Odpowiedz

Agnieszka Wernik 7 lipca, 2019 o 13:31

Dzień dobry. Sprawa wymaga szczegółowego omówienia choćby pod kątem posiadanych przez Panią dowodów. Wstępnie można mówić o ewentualnym znieslawieniu ( art. 212 k.k.) lub naruszeniu dóbr osobistych. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu mailowego.

Odpowiedz

Krzysztof 13 stycznia, 2020 o 01:12

Czy powiedzenie “urzędnikowi państwowemu w czasie wykonywania pracy”, że jest głupi, musi zawsze być uznane z “obelżywe”? Nawet, jeśli się po prostu głupio zachowywał? Czy są jakieś przykłady w orzecznictwie?
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Odpowiedz

Agnieszka Wernik 31 stycznia, 2020 o 11:27

Panie Krzysztofie, wszystko zależy od okoliczności i kontekstu. Sprawę należy analizować całościowo, każdy przypadek jest inny. Pozdrawiam

Odpowiedz

Alicja 30 stycznia, 2020 o 21:23

Szanowna Pani Mecenas,
czy jesli sąsiad, ktory złośliwie wjechał na prywatne miejsce parkingowe mimo obecnego podczas zdarzenia uprzedzenia od właściciela, ze ma wyjechać bo to miejsce prywatne, i tenże właściciel zastawił pojazd sąsiada (a następnie sąsiad wezwał straż, która tylko pouczyła właściciela miejsca) usłyszał od właściciela epitet „kutas” moze złożyć pozew przeciwko właścicielowi miejsca parkingowego?
Dziekuje, pozdrawiam

Odpowiedz

Agnieszka Wernik 31 stycznia, 2020 o 11:25

Pani Alicjo, sprawę można analizować w kierunku naruszenia dóbr osobistych (godności osobistej) i/lub zniewagi. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz, Agnieszka Wernik

Odpowiedz

Anna 29 lutego, 2020 o 14:12

A czy obrażenie “ty głupia babo” w odpowiedzi na mój komentarz na strie Newsweek to też jest zniewaga? Proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Agnieszka Wernik 2 marca, 2020 o 13:08

Dzień dobry. Chcąc odpowiedzieć na Pani pytanie, musiałabym zobaczyć całość dyskusji na stronie Newsweek.

Odpowiedz

Damian 21 marca, 2020 o 23:30

Witam, jeżeli napisała do mnie osoba jakobym rozsyłał swoje erotyczne zdjęcia w internecie aczkolwiek ta osoba wie to od (podobno) dwóch innych osób. Oczywiście nie jest to prawdą aczkolwiek na moje pytanie jakie osoby to rozgadują, ta osoba która do mnie napisała stwierdziła że obiecała im anonimowość, czy jest szansa pozwu wobec całej trójki, dodam że zostaje to rozprzestrzenione poprzez internet (tj.snapchat)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Agnieszka Wernik Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Agnieszka Wernik z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem agnieszka.wernik@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: