Agnieszka Wernik

adwokat

Jestem adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie. Reprezentuję w postępowaniach karnych osoby zniesławione i znieważone. Specjalizuję się również w sprawach z zakresu prawa cywilnego, ze szczególnym uwzględnieniem spraw o ochronę dóbr osobistych, w tym dobrego imienia. Pomagam osobom poszkodowanym uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie w postępowaniach cywilnych związanych ze szkodą na osobie m.in. z tytułu naruszenia dóbr osobistych, wypadków komunikacyjnych i błędów medycznych.
[Więcej >>>]

Sklep

Jak ustalić dane osobowe anonimowego hejtera?

Agnieszka Wernik30 czerwca 2018Komentarze (1)

W obliczu anonimowych i zniesławiających czy znieważających wpisów w Internecie, często wydaje się nam, że jesteśmy bezsilni. W swojej praktyce zawodowej ostatnio coraz częściej spotykam się z hasłem „zniesławienie w Internecie” i  pytaniami: jak usunąć zniesławiające wpisy anonimowego hejtera i jak ustalić jego dane osobowe. Czy to w ogóle możliwe? Jak najbardziej tak, często jednak wymaga czasu, a co za tym idzie, również cierpliwości.

Zniesławiające wpisy w Internecie

Samo usunięcie zniesławiających wpisów nie powinno nastręczać większych trudności. Jeśli skierujemy właściwe żądanie do właściciela portalu na którym umieszczono obraźliwe dla nas treści, ten zobowiązany jest do ich usunięcia. W przeciwnym razie sam naraża się na odpowiedzialność. Jeżeli zaś niezwłocznie po uzyskaniu wiadomości, uniemożliwi dostęp do danych naruszających nasze prawa, od tej odpowiedzialności zwyczajnie się zwolni. Właściciel portalu internetowego zwykle nie będzie ryzykował i na żądanie usunie zniesławiające wpisy czy inne wskazane przez nas treści naruszające np. nasze dobra osobiste. Z taką praktyką spotykam się na co dzień.

Niedawno właściciel platformy hostingowej po otrzymaniu stosownego żądania, usunął w przeciągu kilku dni wpisy zniesławiające mojego Klienta. Wpisy widoczne były w Internecie przez blisko 4 lata (!) mimo różnych wysiłków podjętych przez Klienta w celu ich usunięcia. Jak widać wiedza o tym do kogo skierować wezwanie do usunięcia obraźliwych treści oraz jak to wezwanie winno wyglądać, jest po prostu niezbędna dla skutecznej ochrony swoich praw.

Kiedy cel w postaci usunięcia obraźliwych wpisów w Internecie zostanie osiągnięty, można powiedzieć, że mamy już połowę sukcesu. Zwykle jednak Klienci na tym nie poprzestają, gdyż zależy im na ustaleniu danych osobowych osoby, która dopuściła się wobec nich bezprawnych zachowań, a to w celu złożenia pozwu o ochronę dóbr osobistych lub prywatnego aktu oskarżenia w sprawie o zniesławienie lub znieważenie.

zniesławiające wpisy

Jak ustalić dane osobowe anonimowego hejtera?

 

Zacznij od kontaktu z właścicielem portalu czy administratorem forum, na którym doszło do publikacji zniesławiających Cię treści. Poproś o dobrowolne udostępnienie danych osobowych osoby, która dopuściła się naruszenia. Niestety, zwykle spotkamy się z odmową dobrowolnego podania tych danych. Jednak nic straconego! W takiej sytuacji możemy skorzystać z jednej z dwóch ścieżek postępowania:

 1. tryb postępowania administracyjnego
 2. tryb postępowania karnego

W ramach trybu administracyjnego można zwrócić się do GIODO (obecnie PUODO) o nakazanie np. administratorowi forum czy właścicielowi portalu, podania nam niezbędnych danych, tj. zwykle adresu IP urządzenia z którego dokonano wpisu. Może być i tak, że właściciel portalu oprócz adresu IP posiada też imię, nazwisko i adres sprawcy. Tym lepiej. Zażądaj podania również i tych danych.

Pamiętaj, że wniosek do GIODO musi być właściwie uzasadniony. W szczególności należy wskazać, że dane osobowe sprawcy są nam niezbędne do wystąpienia na drogę postępowania cywilnego z pozwem o ochronę dóbr osobistych lub złożenia prywatnego aktu oskarżenia w sprawie o zniesławienie. Tylko realizacja prawnie usprawiedliwionych celów będzie dla GIODO podstawą do nakazania udostępnienia nam danych.

Drugi tryb postępowania obejmuje złożenie na Policji skargi wraz z wnioskiem o wykrycie (ustalenie danych osobowych) sprawcy naruszenia. Po ustaleniu sprawcy, Policja przesyła skargę do sądu.

Warto też rozważyć, czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby przekonanie prokuratora do wszczęcia z urzędu postępowania o czyn ścigany z oskarżenia prywatnego, powołując się na tzw. interes społeczny. Decyzja w tym zakresie należy do prokuratora, jednakże zgodnie z wytycznymi Prokuratora Generalnego   – obiektywne trudności w ustaleniu danych osobowych sprawcy przestępstwa popełnionego za pośrednictwem Internetu, należą do okoliczności uzasadniających wszczęcie postępowania z urzędu, w sprawach o czyny ścigane z oskarżenia prywatnego.

Jest więc nadzieja, że w taki czy inny sposób ustalisz dane osobowe sprawcy obraźliwych wpisów. Działaj jednak szybko. Okres obowiązkowego przechowywania danych to tylko 12 miesięcy. Po tym okresie dane mogą zostać usunięte, a Ty nigdy nie dowiesz się kto zamieścił zniesławiające Cię treści.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Agnieszka Wernik w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Dariusz Mojecki 3 września, 2019 o 07:39

  Doświadczenie pokazuje, że złożenie skargi na Policji daje dużo lepsze efekty niż skarga do PUODO. W prowadzonych przeze mnie sprawach kilkukrotnie udało się w ten sposób ustalić dane autora wpisu. Natomiast postępowania przed GIODO/PUODO sporo trwają, a najpierw i tak trzeba ustalić adres IP, a dopiero później dane osoby ukrywającej się pod tym adresem, więc postępowania będą z reguły dwa.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Agnieszka Wernik w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: